Čo pomáha na rast vlasov?
Obsah článku: Čo má vplyv na rast vlasov? Genetika Prostredie Kozmetika a starostlivosť o vlasy…
Niekto túži po rýchlejšom raste vlasov a niekto po tom, aby mu vlasy vôbec rástli. V tejto sekcii sa budeme venovať druhej zo spomínaných skupín. Informácie v článku však budú prospešné bezpochyby obom. Aj vy sa pýtate, čo pomáha rastu vlasov? Zaujíma vás, čo ho ovplyvňuje? Tu je pár zaujímavostí, ktoré prinesú odpovede na vaše otázky, a tiež vám pomôžu v riešení vašich problémov s vlasmi, prípadne aspoň v ich pochopení.
Obsah článku:
Čo má vplyv na rast vlasov?
Genetika
Prostredie
Kozmetika a starostlivosť o vlasy
Vek, prostredie a životný štýl
Čo pomáha na rast vlasov?
Strava
Prípravky na podporu rastu vlasov
Šampón na rast vlasov
Olej/sérum na rast vlasov
Vitamíny na vlasy
Collagen pre vlasy
Ako obnoviť rast vlasov?
Čo má vplyv na rast vlasov?
Rast vlasov berieme takmer ako samozrejmosť. Ale vedeli ste, že ho ovplyvňuje množstvo rôznych faktorov? S niektorými toho veľa nezmôžete, ale nájdu sa aj také, ktoré je možné ovplyvniť a podporiť tak rast, zdravie a kvalitu vašich vlasov. Ktoré faktory sú teda pre rast vlasov najpodstatnejšie?
Genetika
Začnime genetikou. Tá je práve jedným z činiteľov, ktoré v súčasnosti nijako ovplyvniť nemožno. Za všetko môže hormón dihydrotestosterón (DHT) , ktorý skracuje rastovú fázu vlasov a vlasové folikuly sa následkom toho zmenšujú. Kvôli tomu sa tiež znižuje produkcia vlasov , ktoré sú navyše tenšie a náchylnejšie na poškodenie. Môžete tiež pozorovať ich zvýšené vypadávanie . Citlivosť pokožky na tento hormón ovplyvňujú vaše gény. ( Zdroj )
Dedičné vypadávanie vlasov môžete tiež poznať pod pojmom dedičná alopécia . Môže sa objaviť u mužov aj žien. Plešatosť si väčšina z nás spája s vysokým vekom, ale v tomto prípade môžu problémy začať už v puberte, s pribúdajúcimi rokmi sa však ďalej prehlbujú. ( Zdroj )
Prostredie
Áno, aj prostredie, v ktorom žijete, môže do istej miery zapríčiniť spomalený rast vlasov. A keby len to. V dnešnom svete stále častejšie pozorujeme vypadávanie vlasov a plešatenie v dôsledku znečisteného životného prostredia . Vo vzduchu a vo vode sa nachádzajú škodlivé faktory, ktoré nie sú voľným okom viditeľné. Reč je o toxínoch. Pokožka na ne reaguje nadmerným mastením, svrbením, bolesťou vlasových korienkov a tvorbou lupín. ( Zdroj )
Hyuk Chul Kwon, autor štúdie, ktorá sa zamerala na znečistenie ovzdušia, ako potencionálny spúšťač vypadávania vlasov odhalil, že vystavenie buniek folikulov pevným časticiam PM10 (vdychovateľné častice s priemerom 10 mikrometrov a menej) a tiež naftovým tuhým časticiam znížilo hladinu proteínov . ( Zdroj )
Znečistenie sa bohužiaľ netýka len miest. Mohlo by sa zdať, že vidiecke prostredie je zdravšie, ale nie je to tak. Aj keď tam možno nájdete oveľa menej častíc PM10, číhajú na vás tu iné škodlivé chemikálie. Žijete v krásnom prostredí a za vašim domom sa nachádza nádherné pole, ktoré sa snúbi s lesom a vy sa kocháte tým dychberúcou panorámou? Pole obrábajú poľnohospodári, že? Či už na ňom pestujú čokoľvek, verte, že chemické postreky proti škodcom či burinám ovplyvňujú nielen zdravie vašich vlasov. ( Zdroj )
Je naozaj veľmi ťažké bojovať s environmentálnymi faktormi, pretože tento problém sa týka celej ľudskej populácie. Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) žije viac ako 90 % svetovej populácie v nadmerne znečistených oblastiach . ( Zdroj ) Na elimináciu škodlivých častíc z vašej vlasovej pokožky môžete používať špeciálne čistiace šampóny a častejšie umývanie vlasov môže byť taktiež nápomocné.
Kozmetika a starostlivosť o vlasy
Nie je šampón ako šampón. To, že má príjemnú vôňu a pení je síce pekné, ale nevypovedá to o jeho kvalite a prínose k zdraviu vašich vlasov. Dôležitými parametrami šampónu nie sú objem, farba balenia či cena. Ak chcete skutočne kvalitný šampón, ktorý vám zaistí zdravé a husté vlasy , mali by ste si dať pozor predovšetkým na jeho zloženie. Pokiaľ tam nenájdete parabény, sulfáty, silikóny a ftaláty , máte v rukách pravdepodobne jeden z tých kvalitnejších výrobkov, ktorého používanie vašim vlasom nijako neublíži. ( Zdroj )
Väčšina ľudí používa okrem šampónu aj iné prípravky:
- kondicionéry
- balzamy
- tužidlá
- laky
- gély
- vosky
- farby
Nie všetky však vlasom prospievajú. Čím viac si toho na vlasy a najmä na pokožku aplikujete, tým viac sú zaťažené, čo sprevádza rôzne reakcie. Od svrbenia a lupín cez začervenanie až po vypadávanie vlasov . Podobné príznaky má napr. aj kontaktné kožné alergie. Tá vzniká po kontakte s alergénom, ktorý sa môže nachádzať v ktoromkoľvek kozmetickom výrobku. Preto, ak spozorujete niečo neobvyklé, navštívte rozhodne odborníka. ( Zdroj )
K starostlivosti o zovňajšok samozrejme patrí aj úprava účesu as ňou spojené úkony. Ide hlavne o fénovanie, kulmovanie či žehlenie . Áno, tušíte správne. Tepelná úprava vlasy vysušuje a oslabuje, takže pri používaní týchto prístrojov dbajte na zvýšenú opatrnosť, a je dobré sa im skôr vyhýbať. (Zdroj )
Vek, prostredie a životný štýl
To, že vekom vlasy vypadávajú a rastú pomalšie, nie je žiadnym tajomstvom. Vo väčšine prípadov je za tento stav zodpovedný kolagén , respektíve jeho deficit. Po 25. roku života sa totiž tvorba kolagénu spomaľuje av 40. roku sa úplne zastaví. S jeho nedostatkom prichádza poškodenie vlasových folikulov, rednutie vlasov či predčasné šedivenie. ( Zdroj )
O prostredí sme si už povedali vyššie. Čo sme však nespomenuli je, že vlasom škodí aj slnko . Áno, slnko je dôležitým zdrojom vitamínu D, ktorý je pre ľudský organizmus nevyhnutný, na tom sa nič nemení. Pozor však na príliš dlhé slnenie. Pokožku si pred škodlivým UV žiarením určite chránite vhodným opaľovacím krémom s vysokým ochranným faktorom. Dôležitá je však aj ochrana vlasov, UV žiarenie totiž ubližuje nielen pokožke, ale aj im. Vplyvom neho sú následne suché, štiepia sa a pôsobia ako „bez života“. Preto ich chráňte klobúkom alebo vlasovým prípravkom s UV filtrom . Opaľovanie sa nám spája s letným slnkom, a predovšetkým s osviežením v chladivej vode, napríklad na kúpalisku. Chlór v bazéne však tiež negatívne ovplyvňuje zdravie vašich vlasov. Zbavuje ich základných živín, vysušuje ich, čo vedie k lámaniu. Rovnako na ne pôsobí aj soľ v morskej vode. Chlór má ešte jednu nemilú schopnosť. Môže dokonca zmeniť vašu farbu vlasov , a to do niektorého z odtieňov zelenej. To je o dôvod viac, aby ste si ich chránili plaveckou čiapkou alebo kondicionérom . Vhodné je aj častejšie oplachovanie čistou vodou pred kúpaním aj po ňom. ( Zdroj )
Čo ešte ovplyvňuje rast vlasov? Podstatný je napríklad aj životný štýl. Konkrétne diéty, fajčenie, alkohol, stres a dokonca aj pokazené zuby . Účinok fajčenia a pitia alkoholu snáď ani nemusíme vysvetľovať. Ale čo diéta? Počas nárazovej diéty sa rapídne znižuje príjem živín. Nedostatok vitamínov a minerálov môže mať za následok oslabenie vlasových folikulov as tým spojené nadmerné vypadávanie vlasov. No a čo s tým majú spoločné zuby? Najmä to, že imunitný systém v boji proti zubnej infekcií uvoľní zvýšené množstvo bielych krviniek. Tie sa dostávajú do celého tela, vrátane vlasových folikulov. Bunky vo vlasových folikuloch zostávajú poškodené av podstate neschopné vytvárať nové vlasy. Vplyvom zubného kazu si môžete všimnúť aj rednutie či fúzy. ( Zdroj )
Čo pomáha na rast vlasov?
Teraz už vieme, čo môže mať negatívny vplyv na rast vlasov. Čo ho však podporuje? Je vôbec niečo, čo môžeme urobiť na to, aby rástli? Samozrejme, že áno.
Strava
Prvým krokom na ceste za silnými vlasmi je zdravá a vyvážená strava. Ktoré potraviny by sa mali nachádzať v jedálničku?
- Čerstvá listová zelenina (kapusta, špenát, brokolica)
- Čerstvé ovocie (jablká, banány, pomaranče)
- Mliečne výrobky (mlieko, syr)
- Vajcia
- Červené mäso (hovädzie, bravčové, jahňacie)
- Hydina (kuracie a morčacie mäso)
- Ryby
- Orechy a semená
Prípravky na podporu rastu vlasov
Nie vždy je ľahké dostať do tela všetky potrebné živiny. Našťastie sú dnes už dostupné rôzne prípravky, ktoré vlasy vyživujú zvonku aj zvnútra. Kľúčom je však ich pravidelná aplikácia. Ktoré prípravky teda môžu k rastu vašich vlasov prispieť?
Šampón na rast vlasov
Šampóny na rast vlasov patria k prípravkom, ktoré sú určené na vonkajšiu starostlivosť. Ako sme už spomenuli vyššie, veľmi dôležité je sledovať ich zloženie. Okrem toho, čo by nemali obsahovať, sledujte u šampónov na rast vlasov aj ich účinné látky. Najpoužívanejšou účinnou látkou je bezpochyby kofeín. Zlepšuje prekrvenie pokožky hlavy, prebúdza vlasové folikuly a stimuluje rast vlasov. Zároveň predchádza taktiež ich vypadávaniu. ( Zdroj ) Najlepšou voľbou sú však prírodné zložky šampónu ako napríklad zázvor, tujovec východný či stavikrev mnohokvetý . Všetky pôsobia proti vypadávaniu vlasov a podporujú ich následný rast. Okrem toho nezabúdajte ani na zložku, ktorá spôsobuje penivosť šampónu. Príroda ponúka napríklad Sapindus mukorossi (mydlový orech) . Čím menej chémie, tým lepšie.
Olej/sérum na rast vlasov
Vedľa šampónov môžete vyskúšať aj oleje , ktoré podporujú rast vlasov a pomáhajú lepšie prekrviť pokožku. Medzi také oleje patria napríklad:
- Olivový olej
- Kokosový olej
- Ricínový olej
- Jojobový olej
- Mandľový olej
- Arganový olej
- Avokádový olej
- Pšeničný olej
- Olej z klíčkov
- Zázvorový olej
- Olej zo semien manga
- Olej zo semien mrkvy
- Tekvicový olej
Pri skutočne prírodných olejoch sa dokonca nemusíte báť ani mastenia vlasov. ( Zdroj )
Namiesto olejov sa taktiež môžete rozhodnúť pre séra. V ich ponuke nájdete aj viac alternatív. Séra sú vlastne aktivátory rastu vlasov, aplikujú sa priamo na pokožku hlavy a väčšinou sa neoplachujú. Okrem toho, že podporujú rast vlasov, zameriavajú sa aj na regeneráciu a hydratáciu suchej pokožky. Zo sér spomenieme napríklad minoxidil . V poslednej dobe je veľmi rozšírený a žiadaný, pretože má rad pozitívnych ohlasov . Jednoducho sa používa a môžete sa rozhodnúť medzi roztokom a penou. Účinkom minoxidilu sa venovalo aj niekoľko štúdií. Záverom jednej z nej bol preukázateľný zvýšený počet vlasov u mužov , ktorí používali minoxidil 5% ako u mužov s placebom. ( Zdroj ) Takže ak máte problém s rastom vlasov, vyskúšať takýto roztok nebude až tak od veci.
Vitamíny na vlasy
Pre vlasy sú potrebné najmä minerály horčík, vápnik, meď, zinok a selén. Je to taká výživa pre rast vlasov. Keďže je celkom ťažké získať všetky tieto látky prirodzenou cestou, najvhodnejšie bude, ak siahnete po vitamínovom doplnku. Najlepšie po takom, ktorý obsahuje všetko, čo potrebujete a možno ešte niečo navyše . Pre vlasy sú totiž potrebné aj aminokyseliny, kyselina listová a výťažky z rôznych bylín. Toto všetko vám zaistí napríklad vitamíny Hair Boost . Bonusom budú tiež zdravé nechty, pokožka a brada , ktorou sa páni veľmi radi pýšia.
Collagen pre vlasy
Vieme, že pre rast vlasov je najdôležitejšou bielkovinou kolagén. Vieme aj to, že sa jeho produkcia zastavuje v 40. roku života. Šťastím ale je, že ho môžete dopĺňať. Na trhu nájdete množstvo kolagénových práškov, tabliet či dopredu namiešaných roztokov. Najvhodnejšou cestou sú prášky. Prášok sa rozmieša vo vode a vzniknutá zmes sa potom vstrebáva zo všetkých možností najlepšie. Navyše nemá prášok až takú krátku dobu trvanlivosti ako tekutá, predpripravená, forma. Vstrebávaniu kolagénu napomáha aj vitamín C, ktorý zároveň predchádza predčasnému starnutiu pokožky, takže buď tento vitamín dopĺňajte spolu s kolagénom, alebo si vyberte taký kolagén, ktorého je vitamín C už priamo súčasťou. Príkladom takého kolagénu je Hair Collagen . Spĺňa všetko, čo sme si popísali, a navyše veľmi lahodne chutí.
Ako obnoviť rast vlasov?
Vedľa vitamínov a kolagénu môžete vyskúšať už spomínaný minoxidil , je však vhodné skombinovať ho s dermarollerom . Malú, ale šikovnú vecičku, ktorá robí zázraky. Je to ihličkový valček , pomocou ktorého umožníte účinnej látke preniknúť hlbšie do pokožky a tým umocníte jej účinok. Funguje na princípe drobných vpichov, ktoré okrem toho, že pomáhajú minoxidilu prenikať hlbšie, prispievajú k regenerácii tkaniva . Kombinovanému používaniu minoxidilu s dermarollerom sa venovala štúdia, ktorá dospela k záveru, že rast nových vlasov je vďaka nemu oveľa rýchlejší a efektívnejší . ( Zdroj )