Doprava Doprava zdarma od 49€ | Doručenie do 2 dní
Žiar vlasmi nie plešou

Veľa žien túži po dlhých a hustých vlasoch, ktoré navyše rýchlo rastú. Možno k nim patríte aj vy. Preto vám zrejme tiež napadla otázka, či sa vôbec dá rast vlasov urýchliť, a ako. To, že sa stretávate s rozdielnymi a nejasnými odpoveďami, je úplne normálne. Ide predsa o veľmi individuálnu záležitosť. Niektoré názory sa však v niečom zhodujú. Je tento spoločný bod tým správnym riešením pre rýchly rast vlasov?

Obsah článku:
Domáce recepty na rýchly rast vlasov
Rastliny na vlasy – áno, ale…
Zdravé telo – zdravé vlasy

Domáce recepty na rýchly rast vlasov

Niektoré ženy bojujú proti pomalému rastu vlasov po svojom. Využívajú pritom rôzne ingrediencie, o ktorých sa dočítali alebo im ich poradila kamarátka. O účinnosti týchto receptov síce pochybujeme, ale keďže sú také populárne, rozhodli sme sa o nich napísať pár riadkov.

Pivo

Obsahuje síce vitamíny a minerály, ale aj alkohol, ktorý má tendenciu vysušovať. Suché vlasy a pokožka hlavy sú to posledné, čo by ste chceli. Ak si aj zvolíte nealkoholické pivo, vstrebateľnosť látok cez pokožku je mizivá, takmer žiadna. Pivo totiž nie je určené na aplikáciu na pokožku hlavy. Navyše, vlasy môžu zostať lepkavé a môžu celkom nepríjemne zapáchať.

Cibuľa 

Ak už sme pri zápachu, spomeňme aj cibuľu. Niektoré recepty vravia, že sa má používať čerstvá šťava, iné zas hovoria o vývare, dokonca sme sa dozvedeli aj o cibuli v ponožkách. Cibuľa je, nepochybne, veľmi prospešná pre zdravie, pretože obsahuje množstvo vitamínov a minerálov. Pri kontakte s pokožkou hlavy však môže nastať alergická reakcia, podráždenie či suchosť. Obsahuje totiž aj síru, ktorá môže byť pre vlasy agresívna, a to najmä pri častej aplikácii. Zlúčenina síry stojí aj za typickým zápachom cibule. Je to prchavá látka, ktorá sa rýchlo odparuje a spôsobuje slzenie. Preto, ak si pri krájaní cibule poplačete, táto metóda pre vás zrejme nie je vhodná. Okrem toho, živiny z cibule sa lepšie vstrebávajú pri jej konzumácii než pri natieraní na pokožku.

Vajíčka

Sú bohatým zdrojom bielkovín, minerálov a vitamínov, ale len v prípade, že si z nich urobíte raňajky. Tráviaci systém je totiž prispôsobený na to, aby dokázal živiny z vajec efektívne vyťažiť, čo sa o pokožke povedať nedá. Tá má ochrannú bariéru, ktorá znemožňuje priepustnosť väčších molekúl. Ak si teda urobíte zábal alebo masku z vajec, počítajte len s povrchovými účinkami. Pri umývaní vlasov si však dajte pozor na teplotu vody, aby ste zabránili zrážaniu vajec. Praženicu z vlasov už tak ľahko nedostanete.

Rastliny na vlasy – áno, ale…

Príroda nám ponúka množstvo prostriedkov, ako urýchliť rast vlasov. Dokonca aj ingrediencie spomenuté vyššie majú istý potenciál. Na to, aby boli ich látky a živiny efektívne, sa však musia špeciálne spracovať. Dôvodom je práve vstrebateľnosť cez pokožku. Preto sa z rastlín získavajú extrakty a používajú sa najčastejšie vo forme šampónov či olejov na vlasy

Najlepším príkladom je zázvor. Tvrdý a nepoddajný koreň, ktorého aplikáciu na vlasy si vieme len ťažko predstaviť. Obsahuje však veľmi vzácne účinné látky, ako sú: 

 • horčík 
 • draslík 
 • fosfor
 • esenciálne mastné kyseliny
 • antioxidanty
 • vitamíny (C, B1, B2, B3, B5, B6)

Nesmieme zabudnúť ani na gingerol, ktorý stimuluje krvný obeh v pokožke a má antioxidačné, protizápalové, a antimikrobiálne účinky. Všetky tieto zložky pomáhajú vyživovať vlasové folikuly. Aby však mohli urýchliť rast vlasov, tiež sa musia sformovať do podoby vlasového prípravku. A tak vznikol zázvorový šampón, ktorý je dnes veľmi obľúbený a pomáha mnohým ženám.

Zdravé telo – zdravé vlasy

V úvode sme načrtli, že väčšina odpovedí na otázku „ako urýchliť rast vlasov“ zahŕňa rovnakú odpoveď. A tou je výživa zvnútra. Dovolíme si tvrdiť, že tieto odpovede sú pravdivé. Vlasy totiž potrebujú čerpať dôležité živiny z tela. Funguje to tak ako pri pestovaní rastlín. Ak ich pravidelne zalievate a hnojíte, darí sa im lepšie.

Čo teda vlasy potrebujú, aby rástli rýchlejšie?

 • Aminokyseliny
 • Vitamíny (C, D3, skupina vitamínov B)
 • Minerály (horčík, vápnik, meď, selén, zinok)
 • Kyselinu hyalurónovú
 • Extrakty z rastlín (čajovník, ginkgo biloba)

Môžete teda zmeniť svoj jedálniček a zaradiť do neho potraviny, ktoré obsahujú všetky tieto látky. Mali by ste však dbať na ich správny pomer a na kombinácie jedál. Niektoré vitamíny sú rozpustné v tukoch, takže musia byť prijímané s tukmi, aby sa vstrebali. Naopak, vláknina znižuje vstrebávanie niektorých minerálov, preto by ste ju mali obmedziť. Naozaj nie je jednoduché zabezpečiť správny príjem živín zo stravy. 

Preto existujú vitamínové doplnky. Dajte si však pozor na ich obsah, pretože nie všetky majú to, čo vlasy potrebujú alebo sa v nich potrebné látky nachádzajú len v minimálnom množstve. Dôležitá je tiež rozmanitosť živín. Vyberajte si také, ktoré majú bohaté zloženie.

Ženy vyjadrujú spokojnosť napríklad s vitamínmi Hair BOOST. Majú ideálny pomer účinných látok a stopercentne pokrývajú odporúčanú dennú dávku. Ich výrobca ich vyvinul v prospech vlasov a dáva si záležať na kvalite, o čom svedčí aj ich zloženie.