Vypadávanie vlasov – Ako bojovať proti vypadávaniu vlasov
Obsah článku: Čo spôsobuje vypadávanie vlasov u mužov? Genetická predispozícia a vek Hormóny Aké vypadávanie…
Vypadávanie vlasov nepoteší nikoho. Zvlášť, pokiaľ začínajú byť viditeľné plešaté miesta a kúty. Ak ste sa vždy pýšili hustou hrivou a zrazu registrujete zvýšený výskyt vlasov na oblečení, niečo sa deje. Čo je príčinou a čo s tým môžete urobiť? Prečítajte si aj tipy, ako sa správne starať o vlasy.
Obsah článku:
Čo spôsobuje vypadávanie vlasov u mužov?
Genetická predispozícia a vek
Hormóny
Aké vypadávanie vlasov je normálne a kedy sa jedná o extrémne vypadávanie vlasov?
Čo pomáha a zaberá na vypadávanie vlasov?
Minoxidil proti vypadávaniu vlasov
Šampón proti vypadávaniu vlasov
Olej alebo sérum proti vypadávaniu vlasov
Vitamíny proti vypadávaniu vlasov
Kolagén proti vypadávaniu vlasov
Ako sa o vlasy správne starať?
Čo spôsobuje vypadávanie vlasov u mužov?
Len málo mužov nepozná problém s padaním vlasov. Pokiaľ patríte medzi nich, ste šťastný človek. Druhá skupina mužov totiž musí prísť veci na koreň a premýšľať, ako sa s tým popasovať. Príčin môže byť mnoho. Buď vám vypadávanie vlasov odovzdali predkovia prostredníctvom génov , alebo je to príznak infekčného či autoimunitného ochorenia . Možno jednoducho starnete , alebo vám chýbajú vitamíny a minerály . Každopádne treba vylúčiť všetky choroby, ktoré by mohli spôsobovať vypadávanie vlasov a zamerať sa na tie ostatné príčiny. Čo teda najčastejšie spôsobuje vypadávanie vlasov u mužov?
Genetická predispozícia a vek
Ste mladí a vlasy máte na rozdávanie? Vypadávanie vlasov sa vás netýka a ani nikdy nebude? Pozrite sa na svojho otca a dedka, prípadne hľadajte ich fotografie. Pokiaľ im viditeľne chýba pár vlasov, je vysoko pravdepodobné, že v budúcnosti budete na fotografiách vyzerať rovnako. Okrem farby očí a vlasov totiž môžete zdediť aj alopéciu . Konkrétne androgénnu alopéciu. Táto forma alopécie je špecifická tým, že sa môže objaviť už vo veľmi ranom veku, dokonca aj v puberte . Typickým príznakom sú kúty, teda ustupovanie línie vlasov od čela smerom k temenu, na ktorom sa tiež objavuje rednutie. Nakoniec sa tieto dve miesta spoja a vytvárajú súvislú plešinu. ( Zdroj )
Keďže je vypadávanie vlasov prirodzenou súčasťou starnutia, ďalším činiteľom môže byť vek . Vekom sa vlasové folikuly oslabujú a skracuje sa fáza rastu. Vek a genetika spôsobujú aj šedivenie vlasov. Proces šedivenia spočíva v znížení aktivity tyrozinázy (enzým, ktorý zapríčiňuje pigmentáciu vlasu) vo vlasovom folikule, čo vedie k narušeniu syntézy melanínu (pigmentu). Šedivenie môže byť dedičné, takže u niektorých mužov nastáva už pred 20. rokom života. Príčinou však môžu byť aj rôzne ochorenia alebo medikamenty. ( Zdroj )
Hormóny
Za všetko môže enzým 5-alfa reduktáza a hormón testosterón . Enzým premieňa mužský pohlavný hormón testosterón na jeho aktívnejšiu formu dihydrotestosterón (DHT) .
Zatiaľ sú známe 2 varianty 5-alfa reduktázy:
- Typ 2 – tvorí sa a pôsobí najmä v pokožke hlavy av mazových žľazách vlasových folikulov. Produkuje 60 – 70% DHT z celkového množstva v tele.
- Typ 1 – produkuje zvyšných 30 – 40% DHT v tele. ( Zdroj )
Citlivosť pokožky na hormón DHT ovplyvňujú vaše gény . DHT je androgén a stojí za androgénnou alopéciou (dedičné vypadávanie vlasov), ktorá je najčastejšie vyskytujúcou sa formou alopécie u mužov. Paradoxom je, že práve tento androgén je zodpovedný aj za telesné ochlpenie. Čím vyššia hladina DHT, tým viac ochlpenia na tele a menej vlasov na hlave. ( Zdroj )
Aké vypadávanie vlasov je normálne a kedy sa jedná o extrémne vypadávanie vlasov?
Vlasy prechádzajú 4 fázami rastu:
- Anagén (rastová fáza)
- Katagén (prechodná fáza)
- Telogén (pokojová fáza)
- Exogén (fáza uvoľňovania)
Než vlas prejde všetkými fázami, trvá to 3 – 4 roky . Vo fáze uvoľňovania vlas vypadne a celý cyklus začína znova. Určite ste už počuli, že denne vám vypadne okolo 100 vlasov. To sú tie vlasy, ktoré boli práve v exogéne. Človek má na hlave približne 100 000 vlasov, takže také vypadávanie je normálne a plešiny sa báť nemusíte.
Kedy treba spozornieť? Skúste jednoduchý test. Prejdite si prsty medzi suché a rozčesané vlasy a pri končekoch jemne zatiahnite. Ak vám v ruke zostanú 2 – 3 vlasy , pravdepodobne to boli tie, ktoré ukončili 4. fázu. Jedná sa o normálne vypadávanie vlasov . V prípade, že vám ich zostalo 10 a viac , mali by ste vyhľadať odborníka. Toto je už extrémne vypadávanie vlasov . ( Zdroj ) To samozrejme platí aj vtedy, ak vlasy strácate v prameňoch a pozorujete plešaté miesta.
Čo pomáha a zaberá na vypadávanie vlasov?
Či už je vypadávanie vlasov zapríčinené génmi alebo vekom, existujú účinné riešenia. Dnes sú už dostupné prípravky, ktoré dokážu vypadávanie vlasov obmedziť alebo úplne zastaviť. Okrem toho sa môžete tešiť aj na rýchlejší rast nových vlasov. Čo teda zaberá na vypadávanie vlasov u mužov? Toto je 5 tipov, ako s tým zatočiť.
Minoxidil proti vypadávaniu vlasov
Jednou z možností, ako zastaviť vypadávanie vlasov, je viac v samostatnom článku.
Šampón proti vypadávaniu vlasov
Ak premýšľate, čo proti vypadávaniu vlasov, ďalšou alternatívou je šampón . Šampóny so zameraním na padanie vlasov väčšinou obsahujú také účinné látky, ktoré zvyšujú cirkuláciu krvi a blokujú DHT. Patria medzi ne:
- Minoxidil – v niektorých šampónoch môže byť hlavnou účinnou látkou.
- Kofeín – pôsobí ako aktivátor. Dostáva sa až k vlasovým folikulom, kde zabraňuje škodlivým účinkom DHT. Rozširuje cievy, čo umožňuje väčšiu cirkuláciu krvi.
- Zinok – potláča účinky 5-alfa reduktázy, teda spomaľuje premenu testosterónu na DHT.
- Panthenol – funguje ako zvlhčovadlo, ktoré udržuje vlasy zdravšie.
- Histidín – aminokyselina, ktorá absorbuje prebytočnú meď z vlasov a chráni ich pred poškodením UVA a UVB.
- Niacín (vitamín B3) – podporuje plnosť vlasov. Tiež stimuluje cirkuláciu a prietok krvi v pokožke hlavy.
- Esenciálne oleje – napríklad levanduľa, mäta pieporná, citrónová tráva, tymian či rozmarín. Olej z týchto bylín zaisťuje menšiu náchylnosť na lámanie vlasov. ( Zdroj )
Zmienili sme zinok, ktorý obmedzuje účinky DHT. Podobných blokátorov DHT však existuje viacero a taktiež sú používané ako primárne účinné látky šampónov proti vypadávaniu vlasov. Sú to:
- Ketokonazol – okrem blokácie DHT pôsobí aj proti kvasinkám, ktoré najčastejšie spôsobujú lupiny.
- Kyselina azelaová – bolo klinicky dokázané, že neblokuje iba DHT, ale aj samotnú 5-alfa reduktázu.
- Serenoa plazivá – blokuje DHT a taktiež zlepšuje vzhľad vlasov.
- Tekvicový olej – obsahuje vzácne aminokyseliny, ktoré blokujú DHT a stimulujú rast vlasov. ( Zdroj )
Nezabúdajte však, že parabény, sulfáty, silikóny a ftaláty v zložení nemajú čo hľadať, preto si na to dajte pozor a zamerajte sa skôr na prírodné prvky . Šampón proti vypadávaniu vlasov s prírodným zložením by mohol obsahovať napríklad zázvor, tujovec východný či stavikrev mnohokvetý . Tieto rastliny bojujú proti vypadávaniu vlasov a podporujú ich rast.
Olej alebo sérum proti vypadávaniu vlasov
Trh ponúka rôzne prípravky proti vypadávaniu vlasov, stačí si len vybrať. Takže vedľa šampónov sa môžete stretnúť aj s olejom či sérom. Aký je medzi nimi rozdiel?
- Olej – jeho vstrebateľnosť je veľmi nízka kvôli väčším molekulám. Pôsobí najmä v povrchových vrstvách pokožky. Aplikuje sa v malých množstvách na zvlhčenú kožu. Efektivita oleja závisí od kvality spracovania. Aj v tomto prípade sa oplatí hľadať označenie BIO.
- Sérum – má ľahkú vodovú, gélovú či mliečnu konzistenciu. Keďže má nízkomolekulárne zloženie, rýchlo sa vstrebáva a dostáva sa aj hlbšie do pokožky. Môže obsahovať niekoľko účinných látok vrátane vitamínov. Na rozdiel od olejov však obsahujú aj konzervačné látky. ( Zdroj )
Aký olej pomáha pri vypadávaní vlasov?
- Arganový olej – stimuluje vlasové folikuly a prispieva k celkovej kvalite vlasov.
- Jojobový olej – regeneruje pokožku hlavy a podporuje správnu cirkuláciu krvi. Dodáva vlasom lesk.
- Ricínový olej – podporuje rast, silu a hustotu vlasov.
- Kokosový olej – podľa štúdie z roku 2003 znižuje stratu bielkovín. ( Zdroj )
- Olivový olej – hydratuje pokožku a vlasy, dodáva im lesklý vzhľad. Má antibakteriálne účinky. Štúdia z roku 2015 odhalila, že zlúčenina oleuropeín pomáha stimulovať rast vlasov. ( Zdroj )
- Tekvicový olej – môže byť účinným bojovníkom proti androgénnej alopécii. V roku 2014 sa muži zúčastnili štúdie, ktorá testovala účinky tohto oleja na opätovný rast vlasov. Už po 24 týždňoch zaznamenali zvýšenie počtu vlasov až o 40 %. ( Zdroj )
- Pšeničný olej – je bohatým zdrojom omega 6 mastných kyselín, posilňuje vlasy a zabraňuje ich predčasnému vypadávaniu. (Zdroj)
- Zázvorový olej – pomáha pri vypadávaní vlasov a pri ich pomalom raste. Zároveň im dodáva silu a lesk.
- Olej zo semien mrkvy – má vysoký obsah antioxidantov a obnovuje kožné bunky.
- Maslo zo semien manga – je bohaté na esenciálne mastné kyseliny a antioxidanty. Posilňuje a regeneruje vlasy.
A čo sérum? Pred výberom séra sa skúste poradiť s dermatológom alebo trichológom. Povedzte mu, aký máte problém a čo od séra očakávate. Následne vám odporučí sérum s účinnými látkami, ktoré by vám mohli pomôcť.
Aké účinné látky môžu obsahovať séra?
- Minoxidil
- Finasterid
- Glycerín
- Panthenol
- Extrakty z bylín
- Kofeín
- Éterické a esenciálne oleje
- Biotín
- Blokátory DHT ( Zdroj )
Vitamíny proti vypadávaniu vlasov
O vlasy sa samozrejme treba starať nielen zvonku, ale aj zvnútra. Vypadávanie vlasov totiž môže súvisieť aj s nedostatkom živín. Príjmom tých správnych vitamínov a minerálov môžete dosiahnuť slušné výsledky, ktoré okrem vlasov spozorujete aj na brade, pleti či nechtoch. Opäť môžete mať u tých kvánt vitamínových preparátov zmätok, takže sa vám pokúsime poradiť, ako vybrať čo najlepšie. V prvom rade si povieme, ktoré vitamíny pomáhajú proti vypadávaniu vlasov.
- Vitamíny skupiny B – B1, B2, B3, B5, B6, B7, B9, B12
- Vitamín C
- Vitamín D3
Minerály sú tiež dôležité, najmä:
- Horčík (magnézium)
- Vápnik (kalcium)
- Meď
- Zinok
- Selén
Nebude na škodu, ak k vitamínom a minerálom doplníte aj extrakt z rastliny ginkgo biloba a čajovníka . Obe tieto rastlinky majú veľmi dobré stimulačné vlastnosti. Okrem toho podporujú prekrvenie. Keďže sa vlasy tvoria delením buniek, pri tomto procese je dôležitá kyselina hyalurónová . Tá zaisťuje tiež pružnosť, žiarivosť a hydratáciu pokožky. Spomínané živiny môžete užívať formou stravy, alebo si pomôžete vhodnými vitamínovými doplnkami. U vitamínov však bude najvhodnejšie, pokiaľ budú obsahovať všetky alebo aspoň väčšinu zložiek, ktoré potrebujete. Povedzme si pravdu, balenie každého vitamínu zvlášť nie je praktické na skladovanie a už vôbec nie na užívanie. Nehovoriac o dávkovaní. Výborným príkladom takéhoto doplnku sú vitamíny na vlasy Hair Boost . Obsahujú všetky potrebné látky a živiny, ktoré redukujú vypadávanie vlasov a podporujú ich rast. Výhodou je, že dávkovaním jednotlivých vitamínov sa nemusíte zaoberať, pretože pokrývajú 100% odporúčanej dennej dávky. Samozrejme, na trhu nájdete aj iné suplementy, ale vždy si pozrite zloženie.
Kolagén proti vypadávaniu vlasov
Proti vypadávaniu vlasov môžete účinne bojovať aj prostredníctvom kolagénu. Keďže sa jeho produkcia v 25. roku života spomaľuje av 40. roku úplne zastavuje, treba túto dôležitú bielkovinu dopĺňať. Hovoríme o kolagéne typu 1. 100% kolagénových peptidov typu 1 sa nachádza predovšetkým v morskom kolagéne . Ten je totiž na udržanie zdravých vlasov a pokožky najvhodnejší. Kľúčom k hustým a silným vlasom sú nepochybne zdravé vlasové folikuly. Bohužiaľ folikuly bežne trpia poškodením voľnými radikálmi, ktoré sa hromadia v dôsledku chronického stresu či zlých stravovacích návykov. A tak prichádza morský kolagén, ktorý proti voľným radikálom bojuje, a to vďaka antioxidantom. ( Zdroj )
Pokiaľ sa teda rozhodnete užívať kolagén, mali by ste vedieť, že jeho vstrebávaniu pomáha vitamín C . Tento vitamín tiež pomáha predchádzať predčasnému starnutiu pokožky a udržuje vlasy zdravé a lesklé. Opäť je najlepšie, ak máte kolagén a vitamín C v jednom, takže si môžete vybrať napríklad Hair Collagen . Je to hydrolyzovaný morský kolagén vo forme prášku, ktorý sa rozkladá vo vode. Získate tekutinu, ktorá sa vstrebáva najefektívnejšie a poteší vás aj príjemná chuť. Nie, nechutí ako ryby. Hair Collagen sa vyrába s príchuťou jablka a zladí sa prírodným sladidlom – stéviou . V dnešnej dobe však máte na výber obrovské množstvo kolagénových prípravkov, preto si dajte pozor hlavne na kvalitu .
Ako sa o vlasy správne starať?
Starostlivosť o vlasy sa môže javiť ako hotová veda. Nie je to však až také zložité. Stačí si osvojiť pár zvykov a vlasy sa vám odvďačia krásou a rastom.
7 rád, ako sa o vlasy správne starať:
- Kvalitná kozmetika – šampóny, kondicionéry či balzamy by nemali obsahovať parabény, sulfáty, silikóny a ftaláty. Zamerajte sa skôr na prírodnú kozmetiku.
- Šetrné česanie – určite si vlasy nečešte, keď sú mokré. Práve vtedy sú totiž náchylné na poškodenie. Drhnutie vlasov a pokožky uterákom tiež nie je vhodné.
- Menej fénovanie – fénovanie, žehlenie, kulmovanie, to všetko vlasy postupne ničí.
- Obmedziť stylingové prípravky – gély, laky, tužidlá, vosky a všetko, čo súvisí so stylingom. Vlasy to zbytočne zaťažuje a pokožke hlavy to tiež nepridá.
- Používajte masky – masky vyživujú vlasy a pokožku. Výhodou je, že masku si dokážete vyrobiť aj doma a použiť ingrediencie podľa vlastnej potreby.
- Prispôsobte intenzitu umývania vlasov – pokiaľ máte mastné vlasy, alebo používate veľa stylingových prípravkov, je nutné častejšie umývanie. Naopak, ak je vaša pokožka suchá, časté umývanie vlasov môže spôsobiť ešte väčšie vysušenie. Všetko závisí od typu vašej pokožky a vlasov. ( Zdroj )
- Masáž pokožky – prekrvenie prospeje vlasovým folikulom, tie budú silnejšie a odolnejšie. Na tento účel vám výborne poslúži dermaroller , ktorý okrem prekrvenia zaistí lepšie vstrebávanie účinných látok. Ako príklad uvedieme používanie dermarolleru v kombinácii s minoxidilom. Účinnosti tejto kombinácie sa venovala štúdia, ktorá prišla s jednoznačným záverom, a to rýchlejší a efektívnejší rast nových vlasov. ( Zdroj ) Dermaroller však aj sám o sebe priniesol slušné výsledky. Spôsobuje malé poranenia tkaniva pokožky, ktoré sa následne regeneruje. Tým sa osvedčil ako stimulátor rastu vlasov . ( Zdroj )