5 vecí, ktoré preukázateľne poškodzujú vlasy
Robíte možné aj nemožné a stále sa to vašim vlasom nepáči? Lámu sa, vypadávajú alebo…
Robíte možné aj nemožné a stále sa to vašim vlasom nepáči? Lámu sa, vypadávajú alebo strácajú svoj lesk? Niečo zrejme nie je v poriadku. Poradíme vám, ako nájsť faktor, ktorý za tým všetkým stojí. Toto je 5 vecí, ktoré najčastejšie poškodzujú vlasy, a len málokto si to uvedomuje.
Obsah článku:
1. Časté umývanie vlasov
2. Nevhodná vlasová kozmetika
3. Tepelná úprava
4. Fast food
5. Fajčenie
1. Časté umývanie vlasov
Paradoxom je, že aj samotné umývanie vlasov ich môže poškodiť. Áno, umývať ich treba. Môžete však používať aj ten najdrahší a najkvalitnejší šampón na svete, ak ho používate príliš často, dostaví sa opačný efekt než očakávate. Šampón slúži na odstránenie nečistôt a prebytočného kožného mazu. Ale len toho prebytočného.
Je naozaj dôležité, aby pokožka produkovala kožný maz, pretože vlasy vyživuje a chráni. Pokiaľ ho odstraňujete na dennej báze, môže to viesť k suchosti a lámavosti vlasov či k podráždenej pokožke. Tá sa bráni a produkuje stále viac a viac mazu, a takto sa veľmi ľahko dostanete do začarovaného kruhu, z ktorého už tak ľahko neuniknete.
2. Nevhodná vlasová kozmetika
Nemusíte používať najdrahší šampón. Úplne stačí, ak si dáte pozor na jeho zloženie. Najväčšími nepriateľmi sú parabény, silikóny a sulfáty. Tie vlasy zbytočne zaťažujú, vysušujú ich a môžu aj dráždiť pokožku. Čo sa týka stylingových prípravkov, ich častou zložkou býva alkohol. Nie je však alkohol ako alkohol. Výrobcovia do lakov na vlasy nelejú 37% vodku, to nie. Ide skôr o druhy alkoholov, ako napríklad denaturovaný lieh, izopropylalkohol, etanol alebo propanol. Nájdete ich v lakoch či penových tužidlách a všetky poškodzujú vlasy, pretože majú vysušujúce účinky.
Naopak, existujú aj hydratačné alkoholy – cetylalkohol, stearylalkohol. Patria do skupiny mastných alkoholov a väčšinou sa pridávajú do kondicionérov. Akú vlasovú kozmetiku teda používať? Najlepšie prírodnú. Začnite napríklad kvalitným prírodným šampónom.
3. Tepelná úprava
Pri starostlivosti o vlasy ešte chvíľu ostaneme. Jej súčasťou je totiž aj tepelná úprava, bez ktorej sa mnohí nemôžu objavovať na verejnosti. Viete však, že by ste mali používať ochranné prípravky na vlasy? Obsahujú vodou rozpustné silikóny (lepší variant silikónov zaťažujúcich vlasy), hydrolyzované proteíny, panthenol či rastlinné oleje. Ich úlohou je najmä posilnenie, ochrana a hydratácia vlasov pred fénovaním, kulmovaním alebo žehlením. Bez vhodnej ochrany hrozí trvalé poškodenie kutikuly (vonkajšia vrstva vlasu). Výsledkom je suchosť a lámavosť, a vtedy pomôžu už len nožnice.
4. Fast food
Ak ste fanúšikom hranolčekov a radi ich zapíjate obľúbeným nápojom s príchuťou koly, zbystrite pozornosť. Teraz nebudeme hovoriť o občasnej návšteve rýchleho občerstvenia, ale skôr o pravidelnej konzumácii nezdravých potravín. Prečo sú nezdravé? Nuž preto, že im chýbajú živiny. Nemajú toľko vitamínov, minerálov, omega-3 mastných kyselín a antioxidantov, ktoré sú pre rast vlasov nevyhnutné.
Oproti tomu obsahujú veľa tukov, konzervantov a umelé dochucovadlá. Týmito jedlami teda nielenže nepríjimate dostatok živín, ale do tela dostávate aj zlé veci. Vlasy sú potom slabé a lámu sa. Pokožka hlavy je mastnejšia a nie je taká prekrvená, ako by mala byť. Ani zdravou a vyváženou stravou sa vám však nemusí podariť dosiahnuť potrebnú dávku vitamínov a minerálov. Preto ich odporúčame doplniť formou vitamínových doplnkov na vlasy.
5. Fajčenie
Nie je žiadnym tajomstvom, že fajčenie škodí zdraviu. Ak ste si však mysleli, že na vlasy nemá vplyv, mýlili ste sa. Nikotín v spolupráci s ostatnými toxínmi zhoršuje prekrvenie pokožky hlavy, čo priamo ovplyvňuje vlasové folikuly. Slabý a nedostatočne vyživovaný folikul už ďalej nedokáže udržať vlas na svojom mieste. Ďalšie delenie buniek a tvorba nového vlasu taktiež býva obtiažny proces. Takže popri žltých zuboch, zlom dychu a iných komplikáciách spôsobených fajčením si koledujete aj o plešinu.
Sľúbili sme vám 5 vecí, ktoré poškodzujú vlasy. Tento zoznam by však mohol pokračovať aj ďalej, a to nešetrným farbením, tesnými copmi, nedostatočným pitným režimom, znečisteným ovzduším, UV žiarením, nedostatkom spánku, stresom a mnohými ďalšími faktormi. Ak vám teda vlasy “hovoria”, že niečo nie je v poriadku, skúste sa pozrieť aj na tie ostatné činitele.