Svrbenie hlavy – možné príčiny a účinné riešenia
So svrbením hlavy sa skôr či neskôr stretne každý. Príčina tohto stavu však nie je…
So svrbením hlavy sa skôr či neskôr stretne každý. Príčina tohto stavu však nie je vždy známa. O to ťažšie môže byť hľadanie efektívneho riešenia, ktoré vám prinesie dlhodobú úľavu. Poďme sa spoločne pozrieť na to, prečo vás môže trápiť svrbenie hlavy, a ako si s tým poradiť.
Obsah článku:
Keď sa kvasinkám darí
Svrbenie hlavy ako následok suchosti
Za svrbenie hlavy môžu aj iné faktory
Ako predchádzať svrbeniu hlavy
Prvá pomoc pri svrbení hlavy z dielne starých mám
Keď sa kvasinkám darí
Najčastejšou príčinou svrbenia vlasovej pokožky sú práve kvasinky. Konkrétne kvasinky Malassezia. Teraz vás zrejme nepotešíme, ale tieto mikroorganizmy sú bežnou súčasťou kožnej mikroflóry. To znamená, že žijú na pokožke každého jedného človeka. Živia sa kožným mazom, preto sa vyskytujú na miestach, na ktorých sa nachádza najviac mazových žliaz (pokožka hlavy, tvár, horná časť trupu a chrbát).
Za normálnych okolností nespôsobujú žiadne problémy, no ak sa kvasinky premnožia, prinúti vás to k návšteve dermatológa. Prejavom je totiž veľmi nepríjemné a intenzívne svrbenie.
Okrem toho, že vás trápi svrbenie hlavy, je premnoženie kvasiniek sprevádzané aj týmito prejavmi:
- začervenanie a šupinatenie (seboroická dermatitída)
- lupiny
- ekzém
- nepravidelné škvrny bielej, ružovej alebo hnedej farby (pityriasis versicolor)
Prečo majú kvasinky Malassezia radi vašu pokožku?
- Zvýšila sa vám produkcia kožného mazu (vplyvom stresu, oslabeného imunitného systému, chronického ochorenia, dráždivých kozmetických produktov a pod.).
- Vytvorili ste im ideálne podmienky pre život (vlhké a teplé prostredie spôsobené napríklad častým nosením pokrývok hlavy).
- Používate nevhodné vlasové produkty (môžu narúšať prirodzené pH pokožky).
Svrbenie hlavy ako následok suchosti
Suchá pokožka hlavy tiež nie je príjemná. Dokáže svrbieť do takej miery, až je to neúnosné. Môžete pociťovať aj typické pnutie, ktoré je pri suchej pokožke celkom častým javom. Svrbenie hlavy a napätie pokožky však nie sú jediné príznaky, s ktorými sa môžete stretnúť. Patria medzi ne aj:
- drsná textúra
- šupinatenie
- začervenanie
- praskanie a krvácanie
- citlivosť a bolesť
Čo sa týka príčin, existuje ich hneď niekoľko:
- nízka vlhkosť vzduchu (v zimnom období, v klimatizovanej alebo príliš vykurovanej miestnosti a pod.)
- horúca voda pri umývaní vlasov
- nevhodné vlasové prípravky
- nedostatočný príjem tekutín
- genetika
- vek
- chronické ochorenie (cukrovka, ochorenie štítnej žľazy) a užívanie liekov
- nedostatok vitamínov a minerálov
- fajčenie
- nadmerné pitie alkoholu
Za svrbenie hlavy môžu aj iné faktory
Ak diagnostika u kožného lekára neodhalila premnoženie kvasiniek a vylúčili ste aj príčiny spôsobujúce suchosť pokožky, zamerajte sa na ďalšie činitele. Aby ste vyriešili svrbenie hlavy, je dôležité nájsť to, čo ho spôsobuje.
Alergická reakcia – môže nastať po použití vlasovej kozmetiky (šampón, kondicionér, farba na vlasy, stylingové produkty).
Kožné ochorenie – ak trpíte napríklad psoriázou alebo atopickým ekzémom, môže to byť príčina svrbenia hlavy.
Vši – niekedy ich na prvý pohľad nezbadáte. Ak ale cielene začnete hľadať malé sivohnedé parazity a ich hnidy, teda drobné biele vajíčka pripevnené na vlasoch v blízkosti pokožky, môžete nájsť možný dôvod svrbenia.
Ako predchádzať svrbeniu hlavy
Najlepšia je vždy prevencia. Ak ste už v minulosti bojovali so svrbením pokožky hlavy, či už kvôli premnoženým kvasinkám, suchosti, alebo iným faktorom, snažte sa tomu predísť.
Premnoženiu kvasiniek sa vyhnete tak, že minimalizujete pôsobenie tepla a vlhkosti na pokožku, z času na čas použijete antimykotický šampón, prípadne sa budete snažiť znížiť stres. Pomôcť môže aj pravidelné umývanie vlasovej pokožky. Šampón by však nemal vysušovať, skôr hydratovať.
Hydratácia je kľúčová aj v prípade suchej pokožky, ale aj pri ostatných možných príčinách svrbenia. Čo sa týka vlasovej kozmetiky, mala by byť prírodná. To znamená, že šampón by nemal obsahovať chemické látky, ktoré by pokožku ešte viac vysušovali.
Spomedzi prírodných šampónov je skvelý napríklad zázvorový šampón. Zázvor má antimikrobiálne, protizápalové a hydratačné účinky. Taktiež nezabúdajte na pitný režim, zdravý životný štýl a ochranu pokožku pred vplyvmi počasia.
Prvá pomoc pri svrbení hlavy z dielne starých mám
Samozrejme, svrbenie hlavy by ste mali riešiť v závislosti od jeho príčiny. Vo všeobecnosti však môžete vyskúšať aj domáce recepty, ktoré prinesú úľavu aspoň dočasne.
- Jablčný ocot a voda 1:1 – roztok nechajte pôsobiť 15 – 20 minút, potom dôkladne opláchnite. Jablčný ocot má antibakteriálne a protizápalové vlastnosti.
- Kokosový olej – malé množstvo vmasírujte do pokožky. Má hydratačné a antibakteriálne vlastnosti.
- Aloe vera – gél z aloe vera nechajte pôsobiť 20 – 30 minút a opláchnite. Pokožku upokojí a hydratuje.
- Med a banán – vyrobte si masku rozmixovaním banánu s dvomi lyžicami medu. Nechajte pôsobiť 20 – 30 minút a opláchnite. Zníži svrbenie hlavy a hydratuje pokožku.