Doprava Doprava zdarma od 49€ | Doručenie do 2 dní
Žiar vlasmi nie plešou

Dermatológovia a trichológovia sa zhodujú v názore, že prírodná vlasová kozmetika je najvhodnejšia. Spotrebitelia s nimi súhlasia, pretože zistili, že je skutočne lepšia. Prečo je to tak? Prírodné šampóny a oleje na vlasy sa od tých obyčajných líšia hlavne zložením. Ktoré látky zohrávajú hlavnú úlohu?

Obsah článku:
Zložky v šampónoch, o ktorých sa oplatí vedieť
Tajomstvo prírodných šampónov
Oleje na vlasy a ich zloženie
Prírodný olej na vlasy

Zložky v šampónoch, o ktorých sa oplatí vedieť

Ak váš šampón nie je prírodný, pravdepodobne obsahuje aspoň jednu z týchto zložiek:

Silikóny

Silikóny sú najznámejšou zložkou. V šampónoch sa nachádzajú hlavne preto, lebo pomáhajú zlepšiť lesk, znižujú krepovitosť a uľahčujú rozčesávanie. Ich temnú stranu však pozná len málokto. Aj napriek tomu, že majú tieto účinky, mali by ste sa im vyhýbať. Silikóny totiž majú tendenciu hromadiť sa. Každým použitím šampónu ostáva na vlasoch vrstva silikónov, ktorá ich zbytočne zaťažuje. Zároveň vytvára bariéru, ktorá bráni prenikaniu živín z iných vlasových produktov. Odstrániť ich z vlasov nie je jednoduché. Po výmene silikónového šampónu za šampón bez silikónov môže trvať aj niekoľko týždňov, ba až mesiacov, kým sa ich zbavíte.

Označenie v zložení: Dimethicone, Dimethiconol, Cyclomethicone, Amodimethicone, Cyclopentasiloxane, Trimethylsilylamodimethicone, Phenyl Trimethicone

Označenie na šampóne, ktorý ich neobsahuje: Bez silikónov – Silicone Free

Sulfáty

Stoja za vytvorením bohatej peny. Majú silný čistiaci účinok, odstraňujú oleje a iné nečistoty, a to nielen z vlasov, ale aj z pokožky. Aj sulfáty však majú svoje nevýhody. Nie sú vhodné pre citlivú pokožku, pretože ju vysušujú. To platí aj pre vlasy. Sulfáty môžu spôsobiť ich suchosť a následnú lámavosť. V niektorých prípadoch sú dokonca príčinou vypadávania vlasov. 

Označenie v zložení: Sodium Lauryl Sulfate (SLS), Sodium Laureth Sulfate (SLES), Ammonium Lauryl Sulfate (ALS), Ammonium Laureth Sulfate (ALES), Sodium Myreth Sulfate

Označenie na šampóne, ktorý ich neobsahuje: Bez sulfátov – Sulfate Free

Parabény

O dlhú životnosť šampónu sa starajú parabény. Sú to konzervačné látky, ktoré bránia množeniu baktérií a plesní. Niektoré štúdie však parabény spájajú s hormonálnymi poruchami a naznačujú, že môžu byť aj karcinogénne (zdroj). 

Označenie v zložení: Methylparaben, Ethylparaben, Propylparaben, Butylparaben, Isobutylparaben, Benzyl Alcohol

Označenie na šampóne, ktorý ich neobsahuje: Bez parabénov – Paraben Free

Tajomstvo prírodných šampónov

Je to jednoduché. Prírodný šampón neobsahuje silikóny, sulfáty a ani parabény. Tieto chemické látky sa dajú nahradiť prírodnými, ktoré:

 • nedráždia pokožku
 • sú vhodné na dlhodobé používanie
 • šetria životné prostredie
 • nespôsobujú alergické reakcie
 • podporujú zdravie vlasov a pokožky

Náhrada silikónov

Poškodená štruktúra vlasov sa najviac poteší zložke Cocamide MEA, teda derivátu kokosového oleja. Pomáha vytvárať bohatú penu, zlepšuje textúru šampónu, a čo je najdôležitejšie, zvlhčuje a zjemňuje vlasy.

Náhrada sulfátov

Aj syntetické detergenty, akými sú sulfáty, sa dajú úspešne nahradiť. Penivosť a čistiacu úlohu šampónu môže zabezpečiť prírodná zložka získaná zo stromu Sapindus mukorossi. Tento strom je známy aj pod názvom “mydlový orech”. Vďaka obsahu saponínov čistí vlasy bez toho, aby ich zbavoval prírodných olejov a vysušoval ich. Navyše bojuje proti lupinám a podporuje rast vlasov. 

Náhrada parabénov

Obsah konzervačných látok v šampóne je dôležitý. Záleží však od toho, aký je ich pôvod. Ako sme spomenuli vyššie, syntetické parabény nie sú práve najvhodnejšie. Našťastie, aj v tomto prípade existuje prírodné riešenie. Platycladus orientalis alebo tujovec východný obsahuje antimikrobiálne a antifungálne zlúčeniny, takže bráni rastu mikroorganizmov v kozmetických produktoch. 

Oleje na vlasy a ich zloženie

Žiaľ, na trhu sa stále nachádzajú nekvalitné oleje na vlasy, ktoré obsahujú viac syntetických látok než tých prírodných. Okrem silikónov a parabénov môžu obsahovať aj:

 • Parfumy – majú spríjemniť používanie. Môžu však spôsobovať alergické reakcie a vysušovať vlasy.
 • Minerálne oleje a ropné deriváty – vytvárajú ochrannú vrstvu a znižujú stratu vlhkosti, ale upchávajú póry, neobsahujú žiadne výživné látky, môžu obsahovať karcinogénne látky a majú negatívny dopad na životné prostredie.
 • Emulgátory a stabilizátory – uľahčujú aplikáciu a zabezpečujú stabilnú konzistenciu. Niektoré emulgátory a stabilizátory sa vyrábajú z chemikálií, ktoré majú zlý vplyv na pokožku. Pri dlhodobom používaní môžu spôsobiť alergické reakcie a podráždenie.

Výrobcovia ich do svojich produktov pridávajú zrejme preto, lebo sú lacnejšie ako prírodné náhrady. Na kvalite sa však neoplatí šetriť. Hľadajte teda oleje na vlasy, v ktorých zložení nie je napísané:

 • Parfumy – Fragrance, Parfum, Aroma
 • Minerálne oleje a ropné deriváty – Mineral Oil, Paraffinum Liquidum, Petrolatum, Cera Microcristallina, Paraffin
 • Emulgátory a stabilizátory – PEG (Polyethylene Glycol), PPG (Polypropylene Glycol), Glyceryl Stearate, Cetearyl Alcohol

Prírodný olej na vlasy

Rovnako ako pri výrobe šampónu, aj pri výrobe oleja na vlasy sa dajú použiť prírodné látky namiesto chemických. 

Náhrada silikónov

Na zvýšenie jemnosti a lesku vlasov nemusíte používať silikóny. Vyberte si olej na vlasy, ktorý obsahuje arganový olej. Má vysoký obsah vitamínu E, esenciálnych mastných kyselín a antioxidantov. Minimalizuje lámavosť vlasov a zvyšuje ich elasticitu, má teda rovnaké účinky ako syntetický silikón, no nevytvára na vlasoch nepriepustnú bariéru.

Náhrada parabénov

Konzervačné látky sú prospešné aj pre oleje na vlasy. Avšak, ak má byť čisto prírodný, mal by obsahovať extrakt z aloe vera. Svojimi antimikrobiálnymi vlastnosťami dokonale spĺňa úlohu konzervantu. Navyše hydratuje a upokojuje pokožku, čím zabíja dve muchy jednou ranou.

Náhrada parfumov

Vôňa oleja na vlasy nie je až taká podstatná. Jeho určenie je totiž iné. No ak chcete, aby mal príjemnú vôňu, môžete hľadať taký, ktorý obsahuje esenciálne oleje (levanduľový, čajovníkový či citrónový) alebo kvetinovú vodu (ružová, levanduľová).

Náhrada minerálnych olejov a ropných derivátov

Ochranu vlasov pred vysúšaním a lámaním zvláda aj ricínový olej. Zároveň podporuje rast vlasov a má protizápalové, a protiplesňové vlastnosti, čo oceníte aj vtedy, ak vás trápia lupiny.

Náhrada emulgátorov a stabilizátorov

Ľahkú a príjemnú textúru môže mať olej aj vďaka prírodným zložkám, ako napríklad Ethylhexyl palmitát a Kaprinový triglycerid. Znejú ako chemické zlúčeniny, no opak je pravdou. Olej sa vďaka nim lepšie rozotiera.

Ako vidíte, pre všetky umelo vytvorené látky v šampónoch a olejoch na vlasy existujú prírodné alternatívy. Stačí si len prečítať zloženie. Môžete sa tak vyhnúť mnohým problémom.