Doprava Doprava zdarma od 49€ | Doručenie do 2 dní
Žiar vlasmi nie plešou

Kolagén sem, kolagén tam. Dnes ho už predáva ktokoľvek. Stačí, že sa pod neho podpíše známa osobnosť a ľudí okamžite prestane zaujímať jeho pôvod, zloženie, dokonca aj typ. To sú ale veľmi dôležité údaje, ktoré by na etikete kolagénového prípravku určite nemali chýbať. Ako vybrať kolagén pre vlasy?

Obsah článku:
Čo je to kolagén
Druhy kolagénu podľa zdroja
Typy kolagénu
Ako vybrať kolagén pre vlasy?
Typ
Pôvod
Zloženie
Forma
Príklad kolagénového prípravku, ktorý spĺňa najvyššie štandardy

Čo je to kolagén 

Laicky a v skratke – lepidlo, ktoré drží ľudské telo pohromade. A teraz trochu odbornejšie – ide o skleroproteín. Je to vo vode nerozpustná bielkovina, ktorú môžeme s čistým svedomím označiť ako základný stavebný kameň spojivových tkanív človeka. V ľudskom tele sa nachádza prakticky všade. 

Druhy kolagénu podľa zdroja

Morský kolagén

Nie je kolagén ako kolagén. Na trhu môžete nájsť množstvo suplementov s názvom “kolagén”, no zásadnú rolu zohráva jeho zdroj. To znamená, odkiaľ ho výrobca získal.

  • Bravčový kolagén
  • Hovädzí kolagén
  • Rybí kolagén

Bravčový a hovädzí kolagén má vyššiu molekulárnu hmotnosť, preto je jeho transport do buniek obmedzený. Sú však skvelým riešením pri problémoch s pohybovým aparátom, teda s kĺbmi a šľachami. Rybí kolagén, ktorý je známy aj ako morský kolagén, má lepšiu vstrebateľnosť, pretože má omnoho nižšiu molekulárnu hmotnosť než prvé dva druhy. Práve vďaka tomu sa využíva na starostlivosť o vlasy, pleť, nechty či iné mäkké tkanivá. Dokonca zlepšuje charakteristické znaky starnutia, medzi ktoré patria vrásky, vypadávanie vlasov či šedivenie. (Zdroj)

Typy kolagénu

Vypadávanie vlasov

Okrem druhov sa kolagén delí aj na typy. Zatiaľ poznáme 27 typov kolagénu, no my sa zameriame len na tie, ktoré sú pre ľudský organizmus najdôležitejšie.

  • Kolagén 1. typu – v ľudskom tele má najbohatšie zastúpenie, predstavuje až 90% všetkých kolagénov. Nachádza sa v pokožke, spojivových tkanivách a kostiach.
  • Kolagén 2. typu – obsahujú ho predovšetkým chrupavky a kĺby.
  • Kolagén 3. typu – je súčasťou hladkej svaloviny (orgány), svalov, žíl a tepien.

Nás samozrejme zaujíma kolagén 1. typu. Vzhľadom na jeho hojnú prítomnosť v ľudskom tele je logicky najviac potrebný pre jeho správne fungovanie. Organizmus si potrebu kolagénu pokrýva v podstate sám, no paradoxom je, že pokles produkcie nastáva už okolo 25. roku života. Vtedy ešte nemusíte zákonite pociťovať žiadne zmeny, no v 40tke môže byť znížená tvorba kolagénu sprevádzaná predčasným starnutím pokožky, vypadávaním vlasov, šedinami či lámavými nechtami. Najvyšší čas začať kolagén dopĺňať.

Ako vybrať kolagén pre vlasy?

Pre výber toho správneho kolagénu pre vlasy existuje pár kritérií, ktorých sa oplatí držať. Inak povedané, výrobca by mal informovať o týchto skutočnostiach.

Typ

V prvom rade sa zamerajte na jeho typ. Pre starostlivosť o pokožku a vlasy je najlepší kolagén 1. typu, získaný z morských rýb. Ten má totiž výnimočnú schopnosť bojovať proti voľným radikálom. Štúdia ukázala aj to, že regeneruje vlasové folikuly a spomaľuje vypadávanie vlasov. (Zdroj) Môžete sa stretnúť aj s označením “morský kolagén”. Vyššie sme spomenuli, že má nízku molekulárnu hmotnosť, a to aj vďaka tomu, že jeho peptidy sú hydrolyzované za studena. Takže ak práve držíte v ruke balenie s označením “hydrolyzovaný morský kolagén”, ste na správnej ceste. 

Pôvod

Potom je tu ďalší dôležitý údaj, o ktorom by ste mali mať vedomosť. Je ním pôvod. Teraz nemáme na mysli zdroj, odkiaľ ho výrobca získal (morské ryby), ale to, kde bol vyrobený. Ako pri všetkých produktoch, aj pri kolagéne platí, že kvalita je na prvom mieste. Ak teda máte byť o kvalite presvedčený, musíte vedieť, kto za ňou stojí. 

Zloženie

Vitamín C

Zloženie nie je o nič menej dôležité. Etiketa by vám mala poskytnúť informáciu o tom, čo a v akom množstve konkrétny kolagénový prípravok obsahuje. To sa netýka len samotného kolagénu, ale tiež sladidiel, aróm a sprievodných účinných látok. Pokiaľ ide o sladidlá a arómy, výrobca by mal využívať najmä prírodné zdroje. Keďže správnemu vstrebávaniu kolagénu pomáha vitamín C, nebude na škodu, ak ho váš prípravok bude priamo obsahovať. (Zdroj) Tiež ale pozor na množstvo. Čím viac, tým lepšie. Kolagénom a vitamínom C sa totiž nemôžete predávkovať. Telo ich jednoducho vylúči. 

Forma

Nakoniec si povieme, aká forma kolagénu je najlepšia. K dispozícii máte tablety, tekutý kolagén a kolagén v prášku, ktorý sa rozrába vo vode. Tablety majú obmedzenie, čo sa týka veľkosti. Na to, aby sa pohodlne prehĺtali, by nemali byť veľké. Logicky však obsahujú aj menej účinnej látky. Najčastejšie vyhľadávané formy sú teda tekuté a práškové. Tekutý kolagén ale zvykne mať kratšiu dobu spotreby. Z tohto hľadiska sa práškový kolagén javí ako najlepšia voľba

Príklad kolagénového prípravku, ktorý spĺňa najvyššie štandardy

Hair COLLAGEN od Plushair. Možno to znie ako reklama, no fakty nepustia. Jedná sa o hydrolyzovaný morský kolagén 1. typu, vyrobený v USA. Má jasné zloženie a výrobca garantuje najvyššiu kvalitu surovín, ktoré získal z prírodných zdrojov. Pokiaľ hľadáte najlepšiu starostlivosť o vlasy, Hair COLLAGEN určite stojí za vyskúšanie.