Doprava Doprava zdarma od 49€ | Doručenie do 2 dní
Žiar vlasmi nie plešou

Mužská brada bola v minulosti považovaná za symbol cti, sily, mužnosti a dokonca udávala aj postavenie v spoločnosti. Dnes sú bradatí muži vnímaní veľmi podobne, najmä v očiach väčšiny žien. Sú pre ne jednoducho atraktívnejší. Avšak, nie každý muž má to šťastie. Možno aj vy patríte medzi tých, ktorým brada zarastá nerovnomerne (ak vôbec) a najlepším riešením je žiletka. Teda aspoň zatiaľ. Muži totiž začali používať minoxidil aj na bradu a majú celkom sľubné výsledky.

Obsah článku:
Ako rastie brada?
Môže minoxidil podporiť rast brady?
Minoxidil, brada a štúdia
Na vlastnú päsť
Opatrnosti nie je nikdy dosť

Ako rastie brada?

Najskôr si v krátkosti povieme, ako vlastne rastie brada. Možno si spomínate na prvé jemné chĺpky na tvári v období pred pubertou (vellusove vlasy) a ako sa postupne stali hrubšími a tmavšími. Za týmto procesom stoja hormóny. Tie vysielajú signály do vlasových folikulov, ktoré následne začínajú produkovať takzvané koncové chĺpky. Samotný rast je podobný rastu vlasov na hlave, to znamená, že vlas na brade prechádza rovnakým rastovým cyklom. Rozdiel je v tom, že trvá omnoho kratšie. Zatiaľ čo vlasu na hlave trvá roky, kým prejde všetkými fázami, vlas na brade to má zmáknuté za pár mesiacov. (Zdroj) Okrem hormónov je tu však aj genetika. Tak, ako hustotu vlasov na hlave, môžete zdediť aj vzhľad brady.

Môže minoxidil podporiť rast brady?

Ak vezmeme do úvahy, že krvné cievy v oblasti tváre sú omnoho väčšie než na hlave, tak áno, minoxidil môže byť účinný, dokonca viac než na pokožke hlavy. Pôsobí totiž ako vazodilatátor (rozširuje cievy) a tiež zväčšuje vlasové folikuly. Značný vplyv môže mať aj skutočnosť, že minoxidil predlžuje anagénnu (rastovú) fázu. Keďže vlasy na brade majú kratší rastový cyklus, môže byť spomalenie vypadávania efektívnejšie a brada tak bude hustejšia. (Zdroj)

Minoxidil, brada a štúdia

Randomizovaná, dvojito zaslepená, placebom kontrolovaná štúdia dospela k záveru, že minoxidil je bezpečný a účinný na rast obočia a brady. Muži boli rozdelení do dvoch skupín, pričom jedna podstúpila liečbu minoxidilom a druhá dostávala len placebo. Ten, kto nemal šťastie a ocitol sa v kontrolnej skupine, mohol so závisťou pozorovať, ako skupina s minoxidilom zaznamenáva významné rozdiely v počte vlasov na brade oproti východiskovej hodnote. (Zdroj) To naznačuje, že minoxidil skutočne podporuje rast brady

Na vlastnú päsť

Aj keď neboli účastníkmi štúdie, predsa len sa pokúsili otestovať minoxidil na vlastnej brade. Youtuber Kaz Veselka používal 5% minoxidil vo forme peny po dobu 1,5 roka. Riedky, nerovnomerný porast na jeho tvári sa premenil na hustú bradu. Youtuber tvrdí, že po ukončení liečby minoxidilom trvalo 10 mesiacov, kým mu vlasy začali opäť vypadávať, preto odporúča, aby ste s používaním neprestávali, pokiaľ si bradu chcete udržať. (Zdroj)

Minoxidil na bradu
Kaz Veselka používal minoxidil na bradu

Najväčší gól však dal transrodový muž, ktorý túžil po brade. Pravidelne si aplikoval minoxidil na oblasť brady, až sa mu po 3 mesiacoch podarilo dosiahnuť uspokojivé výsledky. Áno, kontroverzná téma, no faktom zostáva, že minoxidil podporil rast jeho brady. (Zdroj)

Minoxidil na bradu
Minoxidil na bradu vyskúšal aj transrodový muž

Aj ďalší muži skúšali účinky minoxidilu na svojej brade. Toto sú výsledky:

Minoxidil na bradu
Minoxidil na bradu
Minoxidil na bradu
Minoxidil na bradu

Opatrnosti nie je nikdy dosť

Ak sa teda rozhodnete, že rast svojej brady zveríte do rúk minoxidilu, oplatí sa dodržiavať pár rád: 

  • S množstvom minoxidilu to nepreháňajte. Mohol by stekať na miesta, kde by ste sa ochlpeniu asi až tak nepotešili.
  • Používajte ho dvakrát denne
  • Neprekračujte odporúčanú dennú dávku.
  • Nečakajte výsledky zo dňa na deň, buďte trpezlivý.
  • Umyte si ruky pred, aj po aplikácii. Hygiena je na prvom mieste.
  • Keďže vám minoxidil môže vysušiť pokožku, používajte vhodné hydratačné prípravky.
  • Určite by ste si mali dať pozor na oči a zabrániť ich kontaktu s účinnou látkou.