Ako vyzerá alopécia?
Viete, čo je alopécia a ako ju spoznáte? Nezaškodí ani vedomosť, ako vzniká. Dá sa proti nej bojovať? Toto sú otázky, na ktoré poznáme odpoveď. Okrem toho sa dozviete aj to, že druhov alopécie je viac.
Alopécia je všeobecný termín na vypadávanie vlasov. Vo svojej podstate sa jedná o ochorenie tela, pri ktorom telo začína napádať vlastné vlasové folikuly, teda miesta, odkiaľ vlasy rastú a môže spôsobiť stratu vlasov a ochlpenie na akejkoľvek časti tela.
Alopécia sa môže začať rozvíjať v akomkoľvek veku, v mnohých prípadoch a za použitia vhodnej liečby však pacientom vlasy znovu dorastú počas jedného roka. V praxi existuje niekoľko druhov alopécie. Napríklad alopécia areata spôsobuje náhodné vypadávanie trsov veľkosti mince kdekoľvek na pokožke hlavy, androgénna alopécia popisuje ustupujúcu vlasovú líniu a rednutie vlasov na temene a je často braná ako rýdzo mužská plešatosť, ktorá však môže postihnúť aj ženy po menopauze. Alopecia totalis znamená stav pri, ktorom dôjde k strate všetkých vlasov na hlave a alopecia universalis je najvzácnejšia forma, pri ktorej dochádza ku kompletnej strate ochlpenia, vrátane vlasov, v tomto prípade sa bohužiaľ jedná o neliečiteľný stav.
Najčastejším typom vypadávania vlasov je pravdepodobne androgénna alopécia. Tento dedičný stav závisí od dihydrotestosterónu (DHT), metabolitu testosterónu.
To v praxi znamená, že telo napáda svoj vlastný produkt a DHT priškrcuje vlastné vlasové folikuly znížením krvného toku, takže sa folikuly miniaturizujú až nakoniec vypadnú. Tento typ alopécie môže viesť k úplnej plešatosti, no vypadávanie vlasov obvykle pozorujeme iba na pokožke hlavy, pričom folikuly v oblasti obočia a rias nebývajú zasiahnuté.
V prípade žien býva častou formou alopécie trakčnou, tú spôsobuje neustále napätie vlasov v dôsledku účesu (napríklad tesný cop), alebo častým predlžovaním vlasov. Strata vlasov v tomto prípade môže byť aj trvalá.
Pretože je už známe, že androgénnu alopéciu (dedičnú plešatosť) spôsobuje vedľajší produkt testosterónu DHT, môžeme ju aj liečiť. Možno zvoliť jeden z dvoch dostupných prípravkov, ako je Finasterid alebo Minoxidil. Finasterid však medzi svojimi nežiaducimi účinkami zahŕňa aj zníženie sexuálneho libida či erektilnú dysfunkciu. Finasterid sa neodporúča užívať ženám v reproduktívnom veku a pred prekonaním menopauzy. Minoxidil je liek na voľný predaj. Aplikuje sa povrchovo a dokáže obnoviť súčasný rast vlasov, nemá závažné vedľajšie účinky a užívať ho môžu aj ženy.
Minoxidil je možné voľne zakúpiť v koncentrácii 5% pre mužov, pre ženy je určený 2% koncentrát. Ani jeden z dostupných liekov však nie je účinný pri liečbe alopecia areata, totalis alebo universalis.
S vypadávaním vlasov môže byť veľmi ťažké sa vyrovnať. Má totiž zásadný vplyv na imidž, sebavedomie a celkovú identitu. Včasné ošetrenie dostupnými liekmi pochopiteľne poskytuje najväčšiu šancu pre efektné výsledky.
Ak máte podozrenie, že trpíte niektorou z viac či menej závažných foriem alopécie, navštívte svojho lekára.
Lekár skontroluje rozsah vypadávania vlasov a potom vlasy nechá vyšetriť pod mikroskopom. Predchádzať rednutiu vlasov však môžete aj vy sami. Zamerajte sa, okrem iného, aj na správnu starostlivosť o vlasy.
Pokiaľ sa chcete dozvedieť, ako sa správne starať o vlasy a pokožku hlavy, rozhodne neprehliadnite náš samostatný článok, kde sme sa podrobne venovali všetkým základným pravidlám pre udržanie zdravých a hustých vlasov.
Pochopiteľne nesmie chýbať ani zdravá a pestrá strava, plná vitamínov a minerálov, a to nie len pri starostlivosti o vlasy, ale predovšetkým kvôli celkovému zdravotnému stavu.